Plánování rozvoje měst a průmyslových zón, obnovitelné zdroje v energetice, strategické investice nebo ESG reporting. Uvedeným tématům s jednotícím zaměřením na udržitelnost se věnovala konference Bold Future, kterou 12. listopadu přivítalo Kongresové centrum v Praze.
Budoucnost evropské zelené politiky včetně tzv. Green Dealu se v poslední době nezřídka zpochybňuje. Přednášky a debaty na konferenci pořádané společností Frank Bold nicméně ukázaly, že pro mnohé podnikatele i firmy jsou udržitelná opatření a zmírňování dopadů na životní prostředí už realitou, respektive nedílnou součástí obchodní strategie. Znamenají pro ně výzvu i příležitost.
„Přes veškerou kritiku je Green Deal ve svých cílech úspěšný. V situaci, kdy každá ze sedmadvaceti evropských vlád má trochu jiný názor a přístup, se nám podařilo už v roce 2023 dosáhnout snížení emisí CO2 oproti roku 1990 o 37 procent. A je to dáno agresivními úsporami a intenzivní výstavbou obnovitelných zdrojů,“ prohlásil k situaci v Evropě na úvod konference Pavel Franc, ředitel společnosti Frank Bold.
Ekonomické a bezpečnostní aspekty udržitelnosti
Transformace evropské ekonomiky a snižování emisí CO2 představuje i díky posilování obnovitelných zdrojů energie pro Evropu klíčovou strategii nejen z environmentálního pohledu, ale také z ekonomického a bezpečnostního hlediska, jak se shodli účastníci konference. Válka na Ukrajině zřetelně odhalila, jak může být energetická závislost na autoritářských politických režimech – v daném případě Rusku – riziková.
Firmy i státy navíc opakovaně zjišťují, že brát ohledy na udržitelnost je také ekonomicky výhodné. „Investice do zelených opatření jsou nejen nutné pro to, abychom vůbec přežili, ale mnohdy na nich dokážeme jako společnost ekonomicky a hospodářsky výrazně vydělat,“ konstatoval na konferenci Bold Future ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Spolu s ním se panelové diskuse zaměřené na politiku a budoucnost zelené agendy i Green Dealu zúčastnili ekonom Tomáš Sedláček, poslanec Parlamentu ČR Martin Kolovratník a Pavlína Žáková, náměstkyně ministra pro evropské záležitosti.
Potvrzený směr
V kombinaci s předpokládaným zvyšováním efektivity na základě dat, jež firmy získají z ESG reportingu, představuje udržitelnost pro Evropu významnou konkurenční výhodu. To je podle Richarda Howitta, někdejšího europoslance a průkopníka nefinančního reportingu, který na konferenci také vystoupil, hlavní důvod, proč na politické úrovni Evropskou unii zásadní odklon od zelené politiky nečeká. Neméně důležitá je podle něj i skutečnost, že řada nových eurokomisařů zelenou transformaci podporuje a prosazuje. „To potvrzuje, že Green Deal je vlastně na dobré cestě. Zpomalí se, pokud jde o nový vývoj. Ale cíle jsou jasné a potvrzené. V novém období dojde k přerámování Green Dealu jako ekonomické otázky a otázky konkurenceschopnosti a důraz se přesune z tvorby politiky na její provádění,“ předpokládá expert na evropskou zelenou politiku Richard Howitt.
Integrace do firemní strategie i kultury
Konkrétní příklady udržitelného přístupu ve svých oborech představili například David Bečvář, vedoucí strategie skupiny MTX Group, dále Jan Šipan, obchodní ředitel společnosti PPG pro Českou republiku, investorka Silke Horáková z fondu Tilia Impact Ventures nebo Martin Vohánka, zakladatel a generální ředitel firmy Eurowag, která poskytuje udržitelná řešení pro nákladní silniční dopravu. „Pokud o udržitelnosti uvažujeme jako o nějakém přídavku nebo přílepku z důvodu reportingu nebo marketingu, tak je to špatně a nic nezískáme. Naopak, pokud se koncept udržitelnosti stane integrální součástí strategie firmy a její kultury, pak je skutečnou obchodní příležitostí,“ sdělil ve svém vystoupení Martin Vohánka.
Municipality versus nová výstavba
Na téma udržitelné spolupráce měst s investory i developery a možné zrychlení výstavby proběhla v rámci odpoledního programu konference Bold Future panelová diskuse. Zúčastnili se jí ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek, dále Petr Hlaváček, náměstek pro územní rozvoj Hlavního města Prahy, Lukáš Řádek, náměstek primátorky Hradce Králové, a Matěj Hejma, regional development director ve společnosti Panattoni CZ. Problematicky nastavené rozpočtové určení daní a dlouhodobě neudržitelná ekonomická situace některých municipalit staví samosprávy před komplikované otázky. Jde především o to, jak investovat do rozvoje obcí a udržet si obyvatele, kteří se stále více přesouvají do velkých měst, a jakým způsobem na výstavbě spolupracovat se soukromým sektorem.