Svaz výrobců nealkoholických nápojů představil osvětový projekt, který má u dětí pomoct konzumovat energetické nápoje s rozumem. Jeho název je Energetické nápoje zodpovědně.
Svaz výrobců nealkoholických nápojů (SVNN) připravil osvětovou kampaň ke konzumaci energetických nápojů dětskými zákazníky. Ta sestává z vytvoření webových stránek, které vysvětlují rizika konzumace energetických nápojů dětmi a mladistvými, a z následné propagace těchto stránek rodičům a učitelům prostřednictvím sociálních sítí. Projekt kampaně je do budoucna otevřen pro zapojení dalších aktérů. V případě zájmu je svaz připraven zajistit verzi pro použití ve školách.
Osvěta místo restrikcií
Podle Souhrnné zprávy o závislostech v ČR z roku 2022 a dat sbíraných v roce 2021 má 40 % patnáctiletých a 54 % šestnáctiletých zkušenost s kouřením. Pravidelně kouří 10 % nezletilých a tři procenta jsou silní kuřáci. Obdobné je to i s alkoholem. Ve věku třináct let má s ním zkušenost 40 %. A 25 % nezletilých ve věku 15 let se za život nejméně dvakrát opilo. Ve věku 16 let pak má zkušenost s alkoholem již 95 %.
Tato skutečnost je precedentem pro případnou restrikci u energetických nápojů. Je však efektivnější rodiče, učitele a děti vzdělávat a vhodnou formou jim vysvětlovat pozitiva i negativa energetických nápojů. Energetické nápoje jsou na trhu více než 25 let. Pokud se používají v přiměřeném množství a jsou respektována upozornění na obalu, jejich konzumace je bezpečná, tvrdí SVNN.
Bezpečné množství kofeinu
Osvětové stránky Energetické nápoje zodpovědně (www.energetickenapojezodpovedne.cz) jsou postaveny jako jasné, stručné a výstižné a uživatelsky přívětivě vysvětlují učitelům, učitelům i dětem důležité informace související s konzumací energetických nápojů.
Povědomí o těchto stránkách bude komunikováno prostřednictvím médií i Facebooku a Instagramu. V první fázi kampaně SVNN nastavil předpokládaný počet zobrazení na dva miliony. Komunikační kampaň bude realizovat v prosinci 2023 a lednu 2024.
Součástí webových stánek je upozornění na bezpečné množství příjmu kofeinu na den. To je podle Evropské agentury pro bezpečnost potravin (EFSA) tři miligramy kofeinu na kilogram tělesné hmotnosti denně. Pro rychlou orientaci a snadnou kalkulaci je součástí webu i kalkulačka, kam si návštěvník stránek zadá svou hmotnost a množství kofeinu v daném nápoji. Kalkulačka následně vypočítá bezpečné množství kofeinu na den z energetického nápoje.
V souvislosti s kofeinem je třeba uvést, že kofein se vyskytuje i v jiných nápojích. V šálku filtrované kávy je 90 miligramů kofeinu, plechovka energetického nápoje obsahuje zpravidla 80 miligramů kofeinu. Šálek černého čaje pak 50 miligramů kofeinu.
Kofein z jiných zdrojů
Podle studie EFSA z roku 2017 je více než 90 % veškerého kofeinu konzumováno za den dospívajícími (10 až 18 let) z jiných zdrojů než z energetických nápojů. Podle studie Katedry výživy člověka Varšavské univerzity z roku 2017 jsou zdroji příjmu kofeinu černý čaj (46 %), káva (26%), nápoje kolového typu (10 %) a až pak energetické nápoje (6 %).
Energetický nápoj se definuje množstvím kofeinu na jeden litr, který je vyšší než 150 miligramů. Na obalech energetických nápojů se podle zákona uvádí množství kofeinu na sto mililitrů a upozornění, že není vhodný pro děti, těhotné a kojící. Zodpovědní výrobci navíc na svých obalech uvádí „Konzumujte umírněně“ či podobnou formulaci.
Kodex zodpovědné praxe
Výrobci energetických nápojů sdružení ve Svazu výrobců nealkoholických nápojů uzavřeli Kodex zodpovědné marketingové a komerční praxe. Necílí reklamu energetických nápojů na děti, nedávají ji tedy do médií, kde je cílová skupina dětí vyšší než 30 %. Zavedli i dobrovolné označování energetické hodnoty na čelní straně obalu. V roce 2018 se tito výrobci zavázali, že nebudou dodávat slazené a energetické nápoje do středních škol. Dodávají pouze džusy a balené vody bez energetické hodnoty či nízkokalorické.
Cukr hlavně z cukrovinek
Celková spotřeba nealkoholických nápojů za uplynulé roky u školní mládeže stagnuje či klesá. Studie HBSC (Health Behaviour in School-aged Children) z roku 2018 ukázala, že v roce 2006 pravidelně konzumovalo slazené limonády 30 % školáků, v roce 2018 pravidelná konzumace klesla na 14 %.
Přestože spotřeba slazených nealko nápojů klesá, dochází ke zhoršování zdravotního stavu obyvatelstva. Neklesá výskyt nadváhy a obezity či civilizačních onemocnění. Nejčastějším zdrojem cukru ve stravě jsou v České republice cukrovinky (15,8 %) následované mléčnými výrobky (8,7 %). Kategorie energetických nápojů přispívá k celkovému příjmu cukru ve stravě pouze z 1,5 %.
V České republice tvoří energetické nápoje jen 3,7 % trhu nealko nápojů. Podle EFSA neexistuje žádný racionální vědecký základ pro jiné zacházení s energetickými nápoji než s jinými kofeinovými produkty. Věkové omezení pro energetické nápoje by tuto kategorii produktů diskriminovalo právě ve srovnání s jinými produkty obsahujícími kofein, které tvoří většinu kofeinu ve stravě.
Členem Svazu výrobců nealkoholických nápojů jsou Coca-Cola (značka Monster), Kofola (Semtex), Maspex (Tiger) a Red Bull (Red Bull).