Na tradiční svíčkovou, řízky či knedlo vepřo zelo sice Češi stále nedají dopustit, nebrání se však ani cizokrajným chutím, právě naopak. Kromě dávno zdomácnělé italské pizzy nebo těstovin zkoušejí i jídla asijské, mexické, indické či nově ukrajinské kuchyně. Obchodníci na tento trend reagují rozšiřováním nabídky, někteří mají pro tyto výrobky dokonce samostatná oddělení.
Za rostoucí oblibou výrobků mezinárodní kuchyně stojí i zvýšený zájem o cestování. Po pandemii se Češi ve velkém vydali objevovat blízký i vzdálenější svět, a jídla, která v cizině nadšeně ochutnali, si pak chtějí připravit doma. K popularitě cizokrajných produktů přispívá také boom zahraničních restaurací, kdy i malá města nabízejí podniky, ve kterých si lze objednat tikka masalu, sushi, ramen či enchiladas.
Společnost Ipsos porovnávala nabídku trvanlivých výrobků mezinárodní kuchyně, které se na pultech obchodů nacházely na podzim roku 2021 a letos. Zjistila, že sortiment se rozšířil o 18 %, přičemž největší růst si připsala mexická a asijská kuchyně, a to zejména v cenové hladině nad 100 Kč. Počet privátních značek se zvýšil dokonce o 113 %.
Autenticita i design
V nabídce společnosti F. W. Tandoori se oproti předchozím letům výrazně zvýšil zájem o předvařené asijské těstoviny. „Rekordní prodeje máme u udon nudlí značky Orient Gourmet, které se krátce povaří a mohou se servírovat,“ představuje současný hit obchodní zástupkyně Adriana Matýsková. Nejprodávanější položkou je již mnoho let evergreen sladká chilli omáčka 725 ml thajské značky Exotic Food. Firma se snaží uvádět na trh i novinky, v nedávné době to bylo nealkoholické kořenové pivo značky Tropical Sun či zelené sójové boby Idamame značky Itasan.
I když spotřebitelé o výrobky mezinárodní kuchyně stojí, bez marketingové podpory produktů by to nešlo. „Inzerujeme v lifestylových časopisech, nebo časopisech o vaření. Samozřejmě nejvíce se soustředíme na letákové akce, které jsou mezi Čechy velmi oblíbené,“ popisuje Adriana Matýsková, jak spotřebitelům představit cizokrajné produkty typickou českou cestou. Samotná propagace by však nestačila, pokud by sortiment nesplňoval kritéria, která tuzemský zákazník považuje za důležitá pro svůj výběr. „Výrobek musí být autentický a měl by mít takový design, který na první pohled zaujme,“ přemítá Adriana Matýsková.
Cizinu zprostředkuje koření
Michaela Plecitá, senior produktová manažerka značky Vitana, která patří pod společnost Orkla Foods Česko a Slovensko, připomíná, že Češi vždy rádi experimentovali a objevovali zahraniční jídla: „Jejich záběr se přitom logicky rozšiřuje tak, jak ve vyšších počtech objevují nové dovolenkové destinace, nebo jak do naší země přicházejí restaurace s novými mezinárodními typy kuchyní. Populárním základem jsou u nás suroviny například pro čínskou nebo mexickou kuchyni. K tomu se v poslední době přidává třeba indická kuchyně.“
Značka Vitana má v portfoliu různá cizokrajná jednodruhová koření, která si udržují stabilní zájem zákazníků. „Populární jsou ale třeba také míchané směsi jako gyros, v základech jídel pak nabízíme čínu. Jsme přesvědčeni, že velmi úspěšná bude nová řada Chutě světa, která se právě dostává do regálů a přináší širokou inspiraci ze světových kuchyní,“ konstatuje Michaela Plecitá.
Řada Chutě světa se vyznačuje vlastním osobitým designem a Vitana pod ní bude dlouhodobě nabízet produkty, které spotřebitelům pomohou uvařit si doma jídla, která třeba znají ze své dovolené. „Řada obsahuje klasická koření, základy jídel nebo třeba produkty z kategorie snacking,“ prozrazuje Michaela Plecitá. Pro řadu Chutě světa má značka připravenu komplexní komunikaci. Jejím základem je kromě propracovaného designu i podpora, která v příštích měsících poběží ve všech běžných kanálech, od in-store přes sociální sítě, display až po PR. Vzorky najdou zákazníci v příbalech časopisů Gurmet a Vlasta.
Mezinárodní a zdravé zároveň
„Výrobky mezinárodní kuchyně mohou velmi dobře zapadnout i do současného trendu zdravé výživy.“ říká René Řiháček, product manager Food CZ/SK společnosti Bolton Czechia, která má kromě jiného v portfoliu značku Rio Mare. V jejím rámci se velmi dobře daří tuňákovým salátům Insalatissime nebo tuňákovým steakům v olivovém oleji. Svou věrnou spotřebitelskou základnu si našly i Tuňákové omáčky Tuna for Pasta a verze Arrabbiata nebo Puttanesca, které jen stačí přidat k těstovinám.
„Už nyní můžeme říct, že se velmi podařila letošní limitovaná edice podzimní verze Insalatissime Autumn. Tento salát je barevný a chuťově výrazný pokrm pro ty, kteří dávají přednost intenzivním surovinám typickým pro podzim. Charakteristická je nevšední kombinace, tedy sladký tón dýně, houby a na proteiny bohatá čočka,“ líčí René Řiháček. Značku Rio Mare se firma snaží propagovat všemi komunikačními kanály, které jí dávají smysl. „Mezi hlavní patří dlouhodobě TV, digitál a in-store,“ podotýká René Řiháček. Nemyslí si přitom, že existuje jen jeden ověřený a všeobecně platný model, jak propagovat produkty mezinárodní kuchyně. „Je ale důležité si dopředu a jasně specifikovat cílovou skupinu a na tu se zaměřit. A tak je tomu i v případě našeho portfolio a novinek,“ dodává.
Je libo rýžovar?
Globus má v každém ze svých 16 hypermarketů stálé oddělení mezinárodní kuchyně, které obsahuje tisíc položek. „Mezinárodní kuchyně tak díky bohaté nabídce a přehlednému rozřazení produktů podle zemí nabývá na známosti a oblibě,“ pochvaluje si tisková mluvčí řetězce Aneta Turnovská. Jak přizvukuje, cizokrajné produkty se v poslední dekádě v Česku zabydlely, a tak je běžné, že spotřebitelé si vaří italská, asijská, mexická a jiná jídla doma.
Největší úspěch v rámci privátních značek tohoto retailera slaví sýry jako Mozzarella, Grana Padano, Balkánský sýr, Korbáčiky a Mascarpone, na vlně zájmu se nese i Schwarzwaldská šunka. „Všeobecný zájem je pak o kvalitní potraviny pro mexickou kuchyni jako tortilly, dále o těstoviny, asijské rýžové nudle, různé druhy rýže či sójové omáčky a oleje. Neměli bychom zapomenout ani na úspěch spotřebičů, které se váží k mezinárodní kuchyni. Zde můžeme vyzdvihnout rýžovary,“ zmiňuje Aneta Turnovská. „V první řadě se v rámci nabídky snažíme o komplexnost, tedy aby zákazníci u nás nakoupili veškeré ingredience na recept, který chtějí připravit,“ zdůrazňuje.
Do nabídky míří ukrajinské potraviny
„O sortiment mezinárodní kuchyně se staráme stejně pečlivě jako o ostatní nabídku. Proto neustále hledáme novinky a inovace. Na konci listopadu uvedeme kupříkladu ukrajinské potraviny. Nově jsme v oddělení kuchyně do prodeje zařadili hrnec na vaření těstovin či struhadlo na parmezán se zásobníkem,“ představuje Aneta Turnovská. Cizokrajný sortiment podporuje Globus standardně v rámci klasického proma, na které zákazníci velmi dobře reagují, ale pořádá také speciální tematické akce. Řetězci se osvědčil například Italský týden.
Aneta Turnovská podotýká, že z mnoha produktů mezinárodní kuchyně se staly běžně používané suroviny. Jde například o tortilly, sójové omáčky nebo asijské nudle, které jsou součástí i promo akcí. Na druhou stranu však existují specifické ingredience, které se přímo nepropagují, ale jsou nutnou součástí receptur. „Často se stává, že úspěch potraviny odstartuje i kuchař v nějakém pořadu nebo influencer na sociálních sítích, který ji receptem a svým doporučením zpopularizuje. Opakované nákupy konkrétních potravin závisí na individuální zkušenosti spotřebitele,“ připomíná Aneta Turnovská.
Evropa není exotika
V řetězci Tesco se mimořádné oblibě těší produkty asijské kuchyně. „Její chutě a výrobky jsou pro zákazníky lákavé, zejména kokosová mléka, nudle a různé specifické omáčky, ať už od dodavatelů nebo v rámci našich privátních značek,“ přibližuje Iva Pavlousková, tisková mluvčí společnosti Tesco Česká republika. Velký zájem budí také novinky s umami chutí, což je pro zákazníky stále atraktivní a nová zkušenost. Umami je pátý chuťový vjem, který přináší zcela jiný rozměr kulinářského zážitku.
Evropskou kuchyni již podle Ivy Pavlouskové spotřebitelé nevnímají jako něco exotického či mezinárodního, protože mnoho zejména středomořských produktů se stalo běžnou součástí nabídky a zařadilo se do standardních kategorií. „To, co dnes českého spotřebitele zaujme, je něco výrazně odlišného od známých evropských chutí. Výrobky evropské kuchyně lze snadno nahradit podobnými alternativami, ale u asijské či jihoamerické kuchyně tato možnost není tak jednoduchá. Jejich chutě jsou pro nás mnohem vzdálenější, právě to je dělá atraktivními,“ vysvětluje. Produkty mezinárodní kuchyně síť Tesco podporuje pravidelnými promočními akcemi, ale také se snaží nabídnout dobré ceny i mimo akční nabídky.
Od omáček po tortilly
„Pozorujeme rostoucí zájem o méně známé chutě a autentické potraviny z různých koutů světa, zákazníci často vyhledávají například středomořské, asijské nebo mexické speciality, které si mohou snadno připravit doma,“ objasňuje Jiří Mareček, ředitel komunikace obchodů Albert. Velkým trendem je také poptávka po vegetariánských a veganských variantách těchto tradičních, často masových jídel.
Mezi zákazníky jsou velmi populární produkty privátní značky World’s Market, pod kterou najdou širokou nabídku ingrediencí pro přípravu italské, asijské či mexické kuchyně, a to od speciálních vaječných těstovin přes omáčky až po tortilly. Oblíbená je také řada Tapas pod značkou Albert Excellent, která přináší méně či více známé pochutiny ze všech koutů světa. „V nabídce máme například různé italské salámy, španělské chorizo či šunku jamón serrano, ale také krevety či ančovičky. Z méně známých produktů stojí za zmínku třeba japonský kuřecí špíz yakitori a italský pršut coppa plněný fíky. Z bezmasých delikates nabízíme nejrůznější druhy sýrů, hummusů, tapenád, sušená rajčata či grilované artyčoky,“ přibližuje Jiří Mareček.
Oblíbené Menu boxy
Rostoucí obliba mezinárodní kuchyně je vidět také u Albert Menu boxů, které obsahují přesně odměřené ingredience pro rychlou přípravu chutných jídel světové kuchyně. „Na základě poptávky jsme tuto řadu před dvěma měsíci rozšířili o čtyři nové pokrmy, indickou omáčku tikka masala, thajské zelené kari, mexické fajitas a indickou mrkvovou polévku,“ popisuje Jiří Mareček.
„Naše privátní značky a vybrané produkty propagujeme především pomocí marketingových kampaní a slevových akcí, které komunikujeme prostřednictvím našich týdenních letáků, aplikace Můj Albert, webových stránek a sociálních sítí,“ vykresluje Jiří Mareček. A doplňuje, že pro českého spotřebitele je důležité, aby byly produkty autentické, ale zároveň snadno použitelné v běžné kuchyni. Důležitou roli hraje také kvalita surovin a dostupná cena.
Úspěšný Japonský týden
Lidl je známý tím, že pravidelně do nabídky včleňuje výrobky mezinárodní kuchyně a propaguje je v rámci svých tematických týdnů. „Tento rok jsme zařadili nový Japonský týden, který přinesl speciality této kuchyně. Musíme říct, že jsme zaznamenaly velký úspěch,“ pochvaluje si Eliška Froschová Stehlíková, vedoucí Oddělení firemní komunikace a tisková mluvčí společnosti Lidl Česká republika. Dlouhodobou oblibu v rámci těchto akcí zaznamenává také Italský, Francouzský nebo Alpský týden.
Zákazníci si rovněž rádi kupují již předpřipravené produkty, které jsou okořeněné, případně obalené a jejich následná příprava doma je pak velmi jednoduchá a rychlá. „Zmíním již ochucené mušle z naší nedávné nabídky, nebo sushi,“ specifikuje Eliška Froschová Stehlíková. Zákazníky zaujal i Matcha čaj či Mochi, což jsou japonské koláčky z rýžové pasty z lepkavé rýže. Zaznamenávají i rostoucí zájem o ryby obecně, ale také o mořské plody, krevety, mušle.
Na dosah jsou Vánoce a to je mimořádná příležitost představit mezinárodní nabídku. Lidl se chystá prezentovat pod značkou Deluxe to nejlepší ze zahraničních kuchyní v prémiové kvalitě. Zákazníci si oblíbili například francouzské paštiky, ale řetězec toho uvede více. Aby prodej výrobků zvýšil, využije tradiční marketingové nástroje, tedy TV reklamu či leták, ale i sociální sítě a aplikace. „Určitě je důležité zachovat atraktivní poměr ceny a kvality, výhodou je také jednoduchá příprava či využitelnost v kuchyni,“ uzavírá Eliška Froschová Stehlíková.
Názor odbornice:
„Bez znalosti to nejde.“
Základním předpokladem úspěchu je znalost příslušného pokrmu. Mělo by tedy jít o recepty, s nimiž se lidé již setkali a vědí, že jim chutnají. Je přitom jedno, zda pokrm znají z dovolené, nebo třeba z indické, mexické či čínské restaurace za rohem.
Michaela Plecitá, senior produktová manažerka značky Vitana, Orkla Foods Česko a Slovensko
Data:
Mezinárodní kuchyně pod lupou: analýza trhu a budoucí trendy
Pod svůj drobnohled společnost Ipsos vzala trvanlivé výrobky z mezinárodní kuchyně. Porovnávala sortiment, který byl k dostání na podzim mezi léty 2021 a 2024. Celkově se nabídka rozšířila o 18 %, největší nárůst zaznamenala mexická a asijská kuchyně, a to zejména v cenové hladině nad 100 Kč.
K rozšíření sortimentu došlo napříč řetězci, přičemž nejvyšší procentuální růst se objevil u Lidlu a Penny, které produkty mezinárodní kuchyně zařadily do svého trvalého sortimentu. V celkovém srovnání nejširší nabídku drží Globus, následovaný Albertem a Tescem.
U 216 nalezených položek vzrostla průměrná nepromoční cena o 17 %. Průměrná akční cena 158 položek, které byly v akci ve sledovaných letech, vzrostla o 19 %. Počet privátních značek se zvýšil o 113 %. V Lidlu nyní představují až 91 % celkové nabídky mezinárodní kuchyně. Nejvíce položek pod privátní značkou spadá do cenových kategorií do 50 Kč, přičemž mezi nejčastější produkty patří tortilla wraps, tortilla chips, salsa, sójová omáčka, sladkokyselá omáčka a kokosové mléko.
Přestože nabídka mezinárodní kuchyně v českých hypermarketech roste, je stále relativně omezená. Zákazníci často čelí bariérám při experimentování s novými chutěmi, přičemž jedním z hlavních problémů je neznalost přípravy pokrmů. V reakci na to se řetězce snaží zařazovat do sortimentu hotová jídla a omáčky, nebo i kompletní sady ingrediencí s recepty, jak to dělá Albert se svými Menu boxy. Diskontní řetězce, jako například Lidl, často volí strategii zařazování mezinárodních specialit jen do krátkodobých akčních nabídek, například v rámci tematických týdnů.
Aktuálně z trhu:
Pekařství Paul představuje novinky a expanduje
Listopad přináší nové chutě do pekařství Paul. Tentokrát vsadilo na spojení francouzské elegance a španělského temperamentu v podobě produktů s oblíbeným chorizem. Připravuje se také otevření čtyř dalších míst prodeje.
Jednou z listopadových novinek pekařství Paul je Chorizo Fugas, který nejen zaujme vzhledem, ale také zasytí a potěší chuťové buňky. Toto pečivo je inspirováno tradiční francouzskou recepturou, doplněnou španělskými prvky. Jemně pikantní zauzená paprika a tymián těstu dodává typickou středomořskou vůni. Před upečením je fugas posypán ementálem, oblíbeným francouzským sýrem, který mu dodá bohatou chuť. Další inovací pro podzimní stůl je Quiche s paprikou a chorizem. Tento tradiční francouzský slaný koláč je provoněný zauzenou paprikou, který dokonale doplňuje, sladké červené papriky a lehce pikantního chorizo. Na zimní sezonu se chystá horké yuzu s mangem a dotykem chilli. Tento exotický nápoj je kombinací sladkého manga a jemně štiplavého yuzu, což tvoří neobvyklý, ale dobře vyvážený zážitek. Chilli vlasy, kterými je nápoj ozdoben, z něj dělají výjimečný zážitek.
A aby toho nebylo málo, Paul expanduje i do dalších lokalit. V následujících měsících se mohou zákazníci těšit na otevření čtyř dalších poboček. Nově přibude na pražském Karlově náměstí, v Arkádách a druhá pobočka na Václavském náměstí. Pro jaro 2025 je připravováno nové pekařství na Masaryčce.
Nové omáčky od Panzani
Značka Panzani, kterou distribuuje společnost Pfanner, pro své zákazníky připravila dvě novinky: Hovězí boloňská omáčka a Rajčatová bazalková omáčka. Produkty ze 100% ingrediencí přírodního původu, pečlivě vybraných pro jejich kvalitu, a bez konzervantů zaručují autentickou chuť.
Rajčatová bazalková omáčka, jedna z nejklasičtějších a nezaměnitelných omáček, představuje kombinaci čerstvé bazalky a italských rajčat. Díky 100% přírodním ingrediencím, bez přidání konzervantů nebo umělých aromat, zaručuje omáčka chuťový zážitek.
Hovězí boloňská omáčka, ve které oblíbenou boloňskou omáčku doplňují vybrané kousky hovězího masa s jemnou texturou, rozšiřuje řadu boloňských omáček Panzani: Boloňská omáčka a Boloňská omáčka s masovými kuličkami.
Gabriela Bachárová, gabriela.bacharova@atoz.cz
Článek vyšel i v časopisu Zboží&Prodej 11/2024.