Máslo meziročně výrazně zdražilo, kilogram zákazníci koupí za průměrnou akční cenu 208 korun, což je o 43 % více než loni. Mírně si připlatí také za vejce, mléko nebo lahvové pivo. Většinu základních potravin však pořídí levněji než před rokem. Konzumní brambory zlevnily o pětinu, cukr krystal je levnější dokonce o třetinu. Jablka meziročně zlevnila o 13 % a kvartálně téměř o třetinu.
Údaje vyplývají z meziročního i kvartálního srovnání cen třinácti vybraných základních potravin v akčních letácích sedmi největších obchodních řetězců. Průměrná sleva těchto položek v akčních letácích byla 27 %. Analýzu provedla společnost Česká distribuční, která je distributorem tištěných letáků v České republice.
„Dlouhodobě mapujeme vývoj cen základních potravin v akčních letácích a s odstupem několika měsíců jsme opět provedli kvartální i meziroční srovnání. Asi nejdiskutovanější položkou posledních dnů a týdnů je máslo, jehož meziroční zdražení atakuje hranici 50 procent . Jinak máme ale pro spotřebitele veskrze pozitivní zprávy. Při nákupu většiny sledovaných položek oproti loňsku ušetří. Především za cukr, konzumní brambory, jablka, sýr eidam nebo bílé pečivo. Obchodníci základní potraviny nabízejí s průměrnou slevou 27 procent a opět se tak ukazuje, že sledování letáků může domácnostem ušetřit nemalé finanční prostředky,“ říká Jaroslav Staněk, manažer marketingu a komunikace společnosti České distribuční.
Kromě másla jsou dražší vejce, mléko či pivo
Zatímco v říjnu 2023 bylo možné pořídit kilogram másla za průměrnou akční cenu 145 korun a v červenci tohoto roku 152 korun, letos v říjnu to bylo již 208 korun. Jde tedy o kvartální zdražení o 56 korun (37 %), respektive meziroční zdražení o 63 korun (43 %). Vyšší ceně se spotřebitelé nevyhnou ani při nákupu vajec, za deset kusů velikosti M zaplatí aktuálně zhruba 30 korun, tedy o čtyři koruny více než před rokem. Zhruba korunu navíc oproti loňsku zaplatí Češi za půllitr výčepního lahvového piva, který stojí zhruba 12 korun. Meziročně si připlatí také za polotučné mléko či vepřovou pečeni, ačkoli obě položky jsou kvartálně levnější.
Meziročně zlevnil především cukr
Spotřebitelé oproti loňsku ušetří zejména za cukr krystal, kde došlo k poklesu ceny o třetinu, tedy sedm korun za kilogram. Obdobnou částku lze ušetřit i při nákupu kilogramu eidamu nebo bílého pšeničného pečiva, v podobě rohlíků, baget či kaiserek. Levnější jsou také konzumní brambory a jablka, a to především při kvartálním srovnání cen.
Jestliže v červenci tohoto roku stál kilogram brambor v průměru 17 korun a kilogram jablek 30 korun, o tři měsíce později to bylo 12 korun, respektive 21 korun. V obou případech jde tedy o třetinovou úsporu. V meziročním srovnání jsou nicméně brambory levnější pouze o 22 % a jablka o 13 %. Odlišnou situace lze pozorovat u bílého jogurtu, který loni i letos v říjnu stál zhruba deset korun, zatímco v červenci tohoto roku šel v akci koupit v průměru za osm korun, tedy o pětinu méně.