
Přesvědčení, že hlavním důvodem k nákupům přes internet je lepší cena nebo úspora času a v kamenných prodejnách se zase nakupuje kvůli možnosti zboží si vyzkoušet a hned odnést, tak zcela neplatí. Dokazuje to výzkum agentury GfK pod názvem FutureBuy.
23 tisíc spotřebitelů z celého světa se zeptali, kdy se naposledy rozhodovali, zda si něco koupí přes internet nebo v běžném obchodě. Pak měli uvést, co rozhodlo ve prospěch jednoho nebo druhého způsobu.
K nejdůležitějším faktorům, které rozhodly o tom, že si lidé raději koupí zboží online a ne v obchodě, patří: úspora peněz (pro 55 procent odpovídajících je tento faktor na prvním místě), jednoduchý nákup (28 procent), lepší výběr zboží (26 procent) a rychlejší nákup (25 procent). Jeden z pěti spotřebitelů (21 procent) uvedl, že na internetu získá o zboží lepší informace. Další pětina lidí dala jako hlavní důvod, že přes internet už běžně nakupuje.
Nákup online nebo offline? Velké rozdíly nejsou
Čtyři z těchto faktorů se však objevují mezi pěti důvody, které vedou k rozhodnutí nakupovat v běžném obchodě. Hlavní motivací je samozřejmě to, že si zboží zákazníci mohou hned vyzkoušet (51 procent). Třetina lidí však řekla, že se rozhodli pro tradici z důvodu lehčího nákupu. Dalším důvodem byla možnost jednoduššího vrácení zboží (29 procent). Pak následuje skutečnost, že spotřebitel touto cestou běžně nakupuje (28 procent). Lepší informace a úspora peněz měly stejně 22 procent.
Je to vždy ten samý zákazník
James Llewellyn, ředitel oddělení pro výzkum zákazníků, říká: „Faktory motivující spotřebitele k fyzickým nákupům ve srovnání s nákupy přes internet se od sebe neliší natolik, jak by se dalo předpokládat. Nedá se doporučit jedno nebo druhé.“
Pokud má být maloochod podle něj v budoucnu úspěšný, musí vytvořit mezi nakupováním online i offline soulad, a ne zdůrazňovat jejich odlišnost. „Jsou to nakonec ti samí zákazníci, kteří se snaží uspokojovat své potřeby pomocí produktů a služeb. V budoucnu se bude o internetovém a tradičním nakupování diskutovat méně a znovu bude potřeba zaměřit se na to, jak splnit a překonat očekávání zákazníka, ať nakupuje jakkoliv,“ dodal James Llewellyn.